< návrat zpět

2015

Betlémské světlo

Vánoce jsou téměř za dveřmi! Nedílným symbolem vánočních svátků a novodobým zvykem se i v České republice stalo Betlémské světlo. To bývá podle tradice zapalováno v Betlémě a následně je rozváženo do dalších zemí. K nám se dostává z Vídně, kam pro světlo zajíždějí brněnští skauti. Ani novostrašečtí junáci ze střediska Mušketýři nezůstanou stranou. Světlo přivezou do našeho města také v tomto roce, lidé si pro něj mohou zajít ve středu 23. prosince na Komenského náměstí od 9:00 do 13:00, rozdávat se bude také v naší klubovně v bývalém Hamiru od 16:00 do 18:00 (vstup branou naproti MŠ Rákosníček). Plamen světla bude též k dispozici před Štědrým dnem podle otevírací doby v městském muzeu. Doplňující informace je možné nalézt na sociální síti Facebook.

 

Vánoční besídka

Vlčata, světlušky, skauti, skautky, roveři a rangers, vážení přátelé,
v neděli 20. prosince 2015 pořádá skautské středisko Mušketýři pro své členy tradiční vánoční setkání.

Dopolední program:

Krátký výlet do okolí města a krmení lesní zvěře.

Sraz: 8:45 před budovou České pošty v Novém Strašecí
Konec: 11:30 tamtéž

S sebou:

  • odpovídající oblečení a obuv, v případě deště pláštěnku,
  • malý batoh a drobnou svačinu s pitím,
  • vhodnou potravu pro zvířátka (jablka, brambory, mrkev atp.).

Odpolední program:

Odpoledne plné her, zábavy a koled! Část programu se bude odehrávat venku, druhá část ve školní tělocvičně.

Sraz: 13:45 před klubovnou
Konec: 17:00 před základní školou

S sebou:

  • patřičné oblečení a vybavení (na ven i dovnitř), zvláště přezůvky do ZŠ!,
  • svačinu či cukroví na ochutnávku,
  • drobné dárky pro přátele,
  • sklenici se svíčkou pro zájemce (odpoledne bude možné odnést si Betlémské světlo!).

Všichni jste srdečně zváni!

Jiří Verner – 732 589 982 – Jana Kučerová – 724 981 770 – Jan Bechyně – 728 964 464 – Eliška Vosátková – 777 845 511

 

Spaní v klubovně

Světlušky, vážení rodiče, náš oddíl pořádá v noci ze soboty na neděli (21. - 22. 11.) přespání v klubovně. Čeká nás spousta zábavy a her, nacvičování vánočního představení a večer s pohádkami. Sejdeme se v sobotu 21.11. v 17:00 před klubovnou. Konec akce bude v neděli 22.11. v 10:00 opět před klubovnou. Obvyklá schůzka (15 - 18 hod.) se v neděli 22.11. NEKONÁ. S sebou si vemte: spacák, pyžamo, hygienické potřeby, šátek, Nováčka (kdo má).

Těší se na Vás

Jana Kučerová (Čiky - 724 981 770)

 

Výlet do Prahy

Světlušky, vlčata, vážení rodiče, naše oddíly vyrazí ve čtvrtek 29.10. 2015 na výlet do Prahy. Navštívíme dávné sídlo českých knížat – Vyšehrad, dozvíme se něco o starých pověstech a podíváme se k hrobu zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka na Slavíně. V přilehlém parku si zahrajeme některé hry, pokud nám to čas dovolí. Poté se přesuneme na vrch Petřín, kde zabloudíme v místním bludišti a vyšplháme na slavnou rozhlednu. Do našeho hlavního města pojedeme vlakem, proto se sejdeme v 9:30 na nádraží v Novém Strašecí. Zpět se vrátíme opět vlakem v 18:06. S sebou si vezměte jídlo a pití na celý den, vhodné oblečení a obuv, šátek, KPZ, blok a tužku, v případě deštivého počasí pláštěnku. Na cestovné a vstupy budete potřebovat 160 Kč. Vaše další případné dotazy zodpoví Jiří Verner (732 589 982).

Účast na akci potvrďte nejpozději do 25.10.

Akce je primárně určena pro oddíly světlušek a vlčat. Na výlet ale mohou po domluvě vyrazit i starší členové střediska.

 

Podzimní víkendovka

Od pátku 16. října do neděle 18. října 2015 pořádáme podzimní výpravu do Skryjí, do ubytovacího zařízení města Rakovník.

Sraz je v pátek v 17:30 u klubovny v areálu bývalého Hamira. Do Skryjí se vypravíme společně autobusem. V neděli se vrátíme zpět opět busem kolem 15:00 ke klubovně.

Chata města Rakovník je plně vybavena pro 40 účastníků (zařízená kuchyně, přímotopy, lůžkoviny vč. povlečení, sociální zařízení, sprchy, atd.) a je určena pro celoroční provoz.

Co s sebou: 400,-Kč na ubytování, dopravu a nákup potravin. Vhodné oblečení na třídenní výpravu, dvojí pevnou obuv a přezůvky. Vhodný batoh na záda, kartičku zdravotní pojišťovny, pláštěnku, KPZ, baterku, láhev na pití, věci osobní hygieny + ručník, pyžamo, případně osobní léky.

Veškeré moderní vymoženosti a elektroniku nechte doma! Jedete na skautskou akci do přírody! Navíc je tímto vyloučena ztráta nebo poškození těchto přístrojů. Účastník akce si s sebou může výjimečně vzít pouze mobilní telefon, který bude na začátku akce odevzdán a uschován u příslušného vedoucího oddílu. Zde bude k dispozici na vyžádání v opodstatněných případech a na konci výpravy vrácen.

Nezapomeňte své Nováčkovské zkoušky, stezky nebo cesty. Jídlo bude zajištěno.

Nahlaste prosím do neděle 11. října svoji účast příslušným oddílovým vedoucím. Přihláška je ke stažení zde.

Za Junácké středisko

Honza Bechyně – Bobr tel. 728 964 464, Jiří Verner – Bandaska tel. 732 589 982, Jana Kučerová – Čikita tel. 724 981 770 a Bára Břízová – Želvička tel. 731 277 450.

 

Vzpomínka na skautský tábor

Skončilo léto, děti opět nastoupily do svých škol, ti starší z nás se již opět vrátili ke svým pracovním povinnostem, a z letošního skautského tábora zbyly jen vzpomínky. Jaké byly?

Zhruba před rokem začínalo na tomto místě vzpomínání na hlavní akci našeho skautského střediska lamentováním na meteorologické jevy, které naše táboření ztěžovaly. Jednou byla zima, jindy zase pršelo nebo nás trápily prudké letní bouře. Což o to, počasí bylo letos velmi stabilní, avšak, jak si všichni dobře pamatujeme, teploty a intenzita slunečního záření odkazovaly spíše kamsi do tropů. Vedru jsme tak museli podřídit velkou část táborového programu. Chodilo se k vodě, náročnější aktivity se odehrávaly v lese, kde přeci jen bylo příznivější klima, sportovní hry měly své pevné místo před západem slunce. Přesto si myslím, že byl letošní skautský tábor úspěšný. Děti soupeřily coby námořní posádky během rámcové táborové hry o ukrytý poklad, pomáhaly při běžných činnostech zajišťujících chod tábora nebo překonávaly svůj strach při nočních hlídkách. I přes zákaz rozdělávání ohňů jsme strávili pěkné chvíle při zapálených svíčkách. Skautský tábor všechny účastníky opět prověřil, zda jsou schopni strpět určitá nepohodlí, přiložit ruku k práci, něco nového se naučit, spolupracovat v týmu či překonat sám sebe. Někdo lépe, jiný hůře, ale obstáli všichni.

 

Den Země

Junácké středisko Mušketýři spolupořádá u příležitosti Dne Země i letos již tradiční vycházku spojenou s úklidem okolí našeho města. Tento rok se místní ochránci přírody sejdou v sobotu 11. dubna 2015 v 9:00 před budovou pošty v Novém Strašecí. Přijďte i vy! Pracovní rukavice jsou nutností, pytle na odpad budou zajištěny. V případě deštivého počasí se akce přesouvá na další sobotu, tedy na 18. dubna. Čas i místo srazu zůstávají stejné. Více informací naleznete v našem informačním letáku.

Těšíme se na setkání se všemi, kteří nejsou lhostejní k přírodě našeho města.

 

Skautská výstava

Chcete vědět, jaký je rozdíl mezi junákem a skautem? Kdo je vlče a kdo světluška? Víte, jak se spí v podsadovém stanu na skautském táboře? Poznáte skautský kroj? Kdo to byl Robert Baden-Powell či Antonín Benjamín Svojsík? Na všechny tyto otázky, a na řadu dalších, dostanete odpověď, pokud navštívíte výstavu „Jednou skautem – navždy skautem!“ Připravovaná expozice přiblíží návštěvníkům novostrašeckého muzea nejen historii českého a světového skautingu, skautský program a stále platné ideje, ale přinese také prostřednictvím kronik a bohaté fotodokumentace průřez posledními 25 lety novostrašeckého junáckého střediska Mušketýři. Výstava startuje vernisáží v budově muzea ve čtvrtek 26. března od 18:00 a potrvá do 24. května.

Plakát ke stažení

 

Skautský ples

Junácké středisko slaví v tomto roce 25 let své existence. U této příležitosti pořádáme výroční skautský ples. Slavnostní akce bude zahájena 11. dubna 2015 od 20:00 v Novostrašeckém kulturním centru. V průběhu večera vystoupí domácí folklorní soubour Čtyřlístek, k tanci zahraje berounská kapela Karavel. Vstupenky jsou v prodeji v městské knihovně v Novém Strašecí či je lze rezervovat na tel. čísle 732 58 99 82 (Jiří Verner). Pojďte s námi oslavit naše 25. narozeniny. Těšíme se na společné setkání!

Plakát ke stažení

 

Velikonoční víkendovka

Od čtvrtka 2. dubna do neděle 5. dubna pojedeme na velikonoční víkendovou výpravu na chatu Lesů ČR „Emilovna“ nedaleko Karlovy Vsi. Odjezd bude ve čtvrtek 2. dubna v 18:00 autobusem od nové klubovny v areálu bývalého Hamira (vstup vrátnicí u mateřské školy Rákosníček), návrat v neděli odpoledne kolem 15:00 opět autobusem ke klubovně.

Chata Emilovna je uprostřed nádherných lesů, je plně vybavena (zařízená kuchyně, ústřední topení, atd.) a je určena pro celoroční provoz.

Co s sebou: 500,-Kč na ubytování, nákup potravin a dopravu. Spací pytel, vhodné oblečení na čtyřdenní výpravu, dvojí pevnou obuv a přezůvky. Vhodný batoh na záda, kartičku zdravotní pojišťovny, pláštěnku, KPZ, šátek, uzlovačku, baterku, láhev na pití, věci osobní hygieny + ručník, pyžamo, něco málo laskomin, případně osobní léky. Stravu zajišťujeme svépomocí.

Veškeré moderní vymoženosti a elektroniku nechte doma! Jedete na skautskou akci do přírody! Navíc je tímto vyloučena ztráta nebo poškození těchto přístrojů. Účastník akce si s sebou může výjimečně vzít pouze mobilní telefon, který bude na začátku akce odevzdán a uschován u příslušného vedoucího oddílu. Zde bude k dispozici na vyžádání v opodstatněných případech a na konci víkendovky vrácen. Přímo na chatě není signál.

Nezapomeňte své nováčkovské zkoušky, stezky, cesty a další výukové materiály.

Nahlaste prosím do neděle 22. března svoji účast příslušným oddílovým vedoucím.

 

Slavnostní otevření nové skautské klubovny

Dovolujeme si Vás pozvat na uvedení nové skautské klubovny do provozu. Slavnost proběhne na „Den sesterství“ v neděli 22. února 2015 od 14:00 v areálu bývalého Hamira. Vstup bude zajištěn branou naproti mateřské škole „Rákosníček“. Během akce si budete moci prohlédnout kroniky a fotografické snímky dokumentující naši činnost, seznámíte se s aktivitami našeho junáckého střediska a pro všechny návštěvníky bude přichystáno drobné občerstvení. Všichni příznivci novostrašeckého skautingu jsou srdečně zváni. Těšíme se na společné setkání.

Za Junácké středisko Mušketýři Jiří Verner

Rekonstrukce nové skautské klubovny

„Jsou dny, kdy z nebe lijí se proudy vod a šedé, studené mlhy valí se po úbočích hor z hájů s lesů a halí obzor v neproniknutelné tajemné závoje… Tu uchylují se skauti do klubovny. Čím jest ve volné přírodě táborový oheň, tím jest při pobytu v městech klubovna.“ Takto zasvěceně vystihl význam skautských kluboven první náčelník Junáka Antonín Benjamín Svojsík. Slušelo by se ještě dodat, že vedle přístřeší, které zde skauti a skautky nacházejí, je klubovna přímo nepostradatelná při realizaci podstatné části oddílového programu.

Novostrašečtí junáci sdruženi ve středisku Mušketýři za poslední čtvrtstoletí vystřídali řadu míst kde provozovali svou činnost. Využívali jsme například budovu fary, objekt bývalé márnice poblíž kostela, současnou mateřskou školu Rákosníček, prostory v okresním domě či někdejší školní družinu. Bohužel, ne vždy byla tato místa pro aktivity dětí a jejich vedoucích příhodná. Po letech častého stěhování jsme konečně chtěli mít pro naši činnost pevnou základnu. V této situaci nám se vstřícností sobě vlastní pomohl Karel Šnobl, který nám v létě minulého roku nabídl pro naše účely dvě místnosti bývalého ředitelství v rozsáhlém areálu zaniklého Hamira. Většina obyvatel našeho města zřejmě tuší, že haly a objekty bývalých dřevařských závodů nejsou v ideálním stavu. Čekalo nás mnoho práce…

Důkladná rekonstrukce však znamenala i výhodu. Mohli jsme si prostory upravit přesně podle našich požadavků. V průběhu letních prázdnin jsme si sepsali očekávaný rozsah prací a nákladů, které se nakonec, jak to u rekonstrukcí bývá, ukázaly větší než naše odhady. Nejdříve jsme museli otlouct prakticky veškeré omítky v obou místnostech a udělat zcela nové rozvody elektřiny. Po omítnutí stěn, natažení sítí do lepidla a vyštukování přišel na řadu strop. Prvotní úvaha, že bude stačit pouze nalepit polystyrenové desky na původní povrch, byla přehodnocena a nakonec bylo nutné vybudovat nosné konstrukce z dřevěných latí a teprve na vniklý rošt bylo přichyceno polystyrenové zateplení. Na tuto vrstvu jsme následně nalepili kazetové stropní desky. Z původních betonových podlah bylo na počátku odklizeno lino a provlhlá dřevotříska, část byla dobetonována a při dokončování rekonstrukce jsme po penetraci položili dlažbu. Mohli bychom pokračovat v dalším výčtu prací, podstatné ale bylo, že na sklonku roku byly ukončeny všechny zásadní práce. Mohli jsme se stěhovat do nového.

Odvedená práce mnoha rukou se vyplatila, přiblížil se okamžik, kdy se stěny nové klubovny rozezvučí rykem prvních schůzek. O radost z nové klubovny bychom se ale rádi podělili i se širší veřejností, proto zveme všechny, kteří májí zájem o skauting v Novém Strašecí, aby se přišli podívat na slavnostní otevření klubovny junáckého střediska Mušketýři konané na den sesterství v neděli 22. února 2015 od 14:00. V tento den budou k nahlédnutí i kroniky a fotoalba dokumentující 25 let naší činnosti. Všichni jste srdečně zváni. Nezapomeňte, do areálu se vstupuje branou naproti mateřské škole Rákosníček.

Závěrem nezbývá než splnit milou povinnost. Děkujeme Karlovi Šnoblovi za pomoc, kterou nám neváhal během uplynulého půl roku poskytovat, Jiřímu Buškovi za provedené stavební práce, společnosti ČLUZ, a.s., firmám Drogerie Hana Burešová, Stavebniny U Nováků, Střechy Toužimský a dalším za podporu a sponzorství. Velký dík patří i všem členům našeho střediska, kteří si po odpracování více než 400 hodin splnili svůj sen.

Za Junácké středisko Mušketýři Jiří Verner a Jan Bechyně

Tento článek vyšel v únorovém Novostrašeckém měsíčníku.

Registrace 2015 - JUNÁK - středisko "Mušketýři" Nové Strašecí

Světlušky a vlčata, skautky a skauti, roveři a rangers, vážení rodiče,

chtěli bychom Vás požádat o zaplacení registračního příspěvku na rok 2015 ve výši 600 Kč.

Z registračního příspěvku je 290 Kč odvedeno na ústředí JUNÁKA. Tento příspěvek zahrnuje též pojištění našich členů v průběhu všech akcí konaných pod hlavičkou střediska a zasílání skautských časopisů.

Zbývající část příspěvku (310 Kč) bude použita na pokrytí běžných nákladů junáckého střediska (provoz klubovny, úhrada pronájmu tělocvičen v prostorách ZŠ NS a další).

Prosíme o uhrazení částky 600 Kč do neděle 24. ledna 2015 příslušným oddílovým vůdců a vyplnění registračního formuláře (zde k vytištění). Nedílnou součástí přihlášky pro členy střediska do 18 let je "Poučení k přihlášce mladšího člena Junáka", ke stažení zde. Tento dokument je nutné odevzdat podepsaný společně s přihláškou.

Děkuji.

Za středisko "Mušketýři" Nové Strašecí

Jiří Verner